+90 216 505 08 09 Whatsapp +90 538 237 77 72 info@karadenizgergitavan.com

Gergi tavan kuşkusuz yeni ev sahibi ya da iş yeri sahibi olan kişilerin hayallerini süsleyen bir tavan yapısı olarak görülmektedir. Bu tavan türü modern dünyanın ev sahipliği yaptığı bir tasarım şekli olmakla beraber ayrıca mimarlık harikası olarak da isimlendirilebilir. Malzeme yapısı polimer olarak bilinen bu tavanlar ev ya da iş yerine estetiklik katan ve yenilikçi görünümü ile ayrı bir hava katan bir tavan kaplaması olarak da görülebilir. Bu tavanlardan önce uygulanan asma tavan gibi yapılardan farklı bir yanı ise gergi tavanların tavan zeminine yakın yapılarak alandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Yeni moda olan gergi tavan tasarımını gerçekleştirebilen usta olarak nitelendirilen kişi sayısı az olmakla beraber her ustanın da başarılı olamayacağı bir yapıdır. Gergi tavanın en büyük özelliği ise yapılan seçimle beraber muhteşem bir görüntü sağlamasıdır. Bu görüntü okyanus, manzara, figür ya da ev eşyalarına uygun desen seçilerek yapılan oda da ayrı hava yaratmaktadır. Bunun yanı sıra gergi tavan tasarımı ile beraber avize kullanımına da gerek duyulmamaya başlanmıştır. Yapılan gergi tavana görüntü kirliliği de azaltılarak led ışıklar kullanılmaya başlanmıştır.

Gergi Tavan Nedir?

Gergi tavan yapısı polimerden üretilen bir kaplama malzemesi ile gerçekleşen, bir başka hitap ile barisol de denilen modern dünyaya ayak uydurmayı başarmış bir tasarım harikasıdır. Malzeme yapısı polimer olan bu kaplama bir profil desteği ile taşınması sağlanarak, tavandan alakasız olarak istenilen yapılarda tavan yapılmasına olanak tanır. Böyle gergi tavanı taşıyan profiller sayesinde gergi tavan ister duvarlara istenirse tavana taşıtılan bu yapıya ek olarak evde kullanılacak kablo kirliliği gerektiren ya da görünmesi istenmeyen sistemler taşıtılabilir.

Böylece gergi tavan sayesinde de evlerde ya da iş yerlerinde kablolardan oluşan görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olur. Gergi tavanın ise sağladığı güzel tasarım ve görüntü kirliliğini de önlemesinin yanında montajı çok zaman almamaktadır. Gergi tavana ayrıca seçilen bir yapı desen, görsel uygulanarak evlerde ya da iş yerinler insanlar kendi tarzlarını ortaya koyarak kendi alanlarında bu yapılar sayesinde mutlu bir yaşam sürebilirler.

Gergi Tavan Nerelerde Kullanılır?

Gergi tavanlar güzel modellere ev sahipliği yapması ve çağdaş tasarımlar olarak görülmesi sebebiyle kullanım alanı oldukça fazladır. Gergi tavanlar genellikle dekorasyonun önemli bir husus olarak görüldüğü restoranlarda kullanılır. Restoranlarda kullanılmasının diğer bir sebebi ise aydınlatma faktörüdür. Güzel dekorasyon ve aydınlatma baz alındığında hemen hemen her restoranda gergi tavan tasarımını görmek mümkündür. Dekorasyon işin içine girdiğinde tabii ki spor salonlarında, otellerde, ofislerde, kafelerde, ev ve iş yerlerinde de kullanımı görülmektedir. Ayrıca sıklıkla uğradığımız alışveriş merkezlerinde de kullanımı mevcuttur. Ayrıca önemli kullanım yerlerinden biri de dekorasyon, aydınlatma ve kablolardan oluşan görüntü kirliliği faktör alındığında hastanelerde de gergi tavanlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tarz kullanım alanlarının ihtiyaç ile doğduğunu vurgulamak yanlış olmaz. Evlerde gergi tavan kullanımı ihtiyaca bağlı olabileceği gibi isteğimiz doğrultusunda da yapılabilir. Bu bağlamda evler her insanın kendi tarzını rahatlıkla yansıtabileceği kişisel mekânlar olduğu için insanın kendi tarzını yansıtması ve evinde o tasarım ile mutlu yaşayacağı göz ardı edilmemelidir.

Evlerde Gergi Tavan

Artık neredeyse her evde rastlanabilecek bir tasarım haline gelen gergi tasarımlar kullanıcıların kendi tarzlarını ortaya koyabildiği tasarımlardır. Eski usul tavan sistemlerine göre çok daha şık tasarımlardır. Birçok ev tavanına uygulanabilen bu sistemler sayesinde herkes kendi zevkine uygun tavan yaptırabiliyor ve evinde daha modern bir ambiyans oluşturma imkanı bulabiliyor. Bu bağlamda yeni yapılan birçok evin yapısında gergi tavan tasarımı kullanılmaktadır. Yeni yapılan evlerde uygulanan gergi tavan tasarımları ile evlerde avize kullanımı eskisi kadar olmamakla beraber yavaş yavaş son bulmaya başlamaktadır. Avize kullanımı yerine geri tavanlar sayesinde hem yeterince ışık veren hem de görüntü kirliliği yaratmayan led ışıklar kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca led ışıklar insanların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Led ışıklar yeteri kadar aydınlatmasının yanında ortamı güzelleştirirken, insanların gözlerini yormaması da sağlık açısında bir artı puan daha kazanmasına olanak sağlamaktadır. Gergi tavanın evlerdeki kullanımının artmasındaki en büyük nedenler arasında ise sunulan eşsiz tasarımlar da yer almaktadır. Bu harika tasarımlar genel evlerin salon bölümünde kullanılmaktadır.

 İş Yerlerinde Gergi Tavan

Gergi tavanlar evlerde güzel tasarımlar sağladığı gibi iş yerlerinde de yapılan tasarımlar sayesinde estetik bir hava katmaktadır. Gergi tavan tasarımı küçük ofislere uygulandığı gibi büyük şirketlerin bazı odalarına da uygulanmaktadır. Genelde şirketler kullanılan bu tasarımlar toplantı odası gibi yeterli aydınlatma ve estetik bir görünüm gerektiren bölümlerde kullanılmaktadır. İş yerlerinde kullanılmasının avantajı olarak ise doğru seçilen tasarım veya model ile iş yerine ayrı bir hava katarak hem çalışma alanında huzurlu bir ortam oluşur hem de müşteri ile görüşülen bir oda da bulunan bu tasarımlar sayesinde müşterileri etkileyerek işlerin istenilen doğrultuda akışına olanak sağlamak mümkün görülebilir. Ayrıca iş yerinde o iş yerinin reklamı ya da o iş yerinin yaptığı işi simgeleyen anlamlı bir tasarım yapılarak iş yeri sahibinin yaptığı işe olan bağlılığı da olumlu yönde yorumlanabilir. Ayrıca bu tasarımlar sayesinde iş yerlerinde fazla kablo ve görüntü kirliliği yaşamadan aydınlatma faktörü de olumlu yönde etkiler göstermektedir.

Gergi Tavan Temizliği

Gergi tavanının sunduğu harika tasarımların ve avantajlarının yanında tabii ki olmazsa olmaz düşünülen kısmı temizliğinin nasıl sağlanacağıdır. Gergi tavan temizliği kullanıcıları rahatlatmak adına kolay olarak tabir edilebilir. Bu bağlamda gerekli yöntemlere uyulduğunda gergi tavan hem uzun ömürlü bir kullanıma sahip hem de temiz bir kullanım sağlanabilir. Gergi tavan temizliği yaparken, öncelikle aşırı kimyasal madde kullanmaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca her temizliğe başlarken yapıldığı gibi temizlik eldiveni takarak tedbirli olmak gerekir. Gergi tavanı temizlemek için ılık bir su içine temizlik maddesi koyarak yumuşak bir bez ya da temizlenecek yüzeyi çizmeyecek bir sünger yardımı ile temizliğe başlanabilir. Temizlik kısmına geçildiğinde ise gergi tavanın dikiş yönüne doğru çok baskı uygulamadan yüzeyler temizlenebilmektedir. Ilık su ve eklenen temizleyici ürünü ile temizlendikten sonra temiz yumuşak bir bez ile bir tur daha üstünden geçilerek temiz bir ortam sağlanabilir. Gergi tavan temizliğinde ise sert bezlerden, sert süngerlerden ayrıca fırça kullanmaktan uzak durmak gerekir. Bu tür eşyaları kullanmak kaliteli bir gergi tavanın bile yapısını bozabilir.

Gergi Tavan Kullanım Ömrü

Gergi tavan öncelikle kullanılan malzeme sebebiyle uzun süreler kullanılabilecek dayanıklı malzemelerdir. Esnek ve hafif olan bu tasarımlar markasına göre uzun yıllar estetik yapısı bozulmayan, dökülme göstermeyen uzun süre kullanılabilen malzemelerdir. Tabii ki bu özelliklerinin yanında gergi tavanı yapacak üreticiyi iyi seçmek gerekir. Gergi tavan ustalık gerektiren bir tasarımdır. Tasarım aşaması ya da yapım aşaması ne kadar önemli olsa da gergi tavan işini sipariş ettiğimiz firmanın kullandığı malzemeler hakkında da bilgi sahibi olmalıyız. Malzemeler kaliteli olursa gergi tavan ömrü de ona bağlı olarak uzun yıllar kullanılabilir bir tasarım haline gelebilir. Bu nedenle gergi tavan yapacak firma hem kaliteli ve güvenilir malzemeler kullanmasına dikkat etmeli hem de gergi tavanın yapımını gerçekleştirecek çalışanların işinde iyi olması önemli faktörlerdendir. Böylelikle gergi tavan temizlendiğinde malzemeler yıpranma göstermez ve uzun yıllar temiz olarak kullanılabilir. Gergi tavanlar kesinlikle paslanma, küflenme ya da deformasyona uğramamaktadır. Eğer ilk temizlikten sonra böyle bir durum ile karşılaşıldığında hemen gergi tavanı yapan firma ile irtibata geçilmelidir.

Gergi Tavan Faydaları

Gergi tavan güzel görünümlü ve iyi aydınlatmaya sahip bir tasarım olmasının yanında birçok da avantajı beraberinde getirmektedir. Gergi tavanın faydaları düşünüldüğünde ilk akla gelen aydınlatmanın yanında sağladığı kablo kirliliğini yok denecek kadar azaltmasıdır. Ayrıca estetik bir görünüme sahip olmakla beraber kullanım alanı çok geniş olarak birçok mekâna uygulanabilir. Gergi tavanlar pürüzsüz yüzeye sahip olması ile beraber düzgün bir yapıya da sahiptir. Gergi tavan yeni çıkan bir tasarım olduğu için akıllara sadece yeni yapılan yapılara uygulanabilir diye yer edebilir. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü gergi tavanlar yeni yapılara uygulanabildiği gibi eski yapıları da değiştirerek gergi tavan yapısı olarak değiştirilebilir. Böylelikle eski tasarıma sahip evler gergi tavan tasarımı ile buluşarak eski olan evlere yeni bir hava katmaktadır. Eski yapılara uygulamak her ne kadar düşündürücü olsa gergi tavan tasarımın gerçekleştirilmesi kısa sürelerde tamamlanmaktadır. Ayrıca gergi tavanlar herhangi bir darbe aldığında ya da tamir gerektirdiği durumlarda basitçe sökülüp tamir edilerek tekrar eski görünümüne kavuşturulabilir. Gergi tavanın en büyük faydalarından biri ise özellikle evlere ısı yalıtımı ve ses yalıtımı konusunda büyük bir katkı sağlamaktadır. Birçok avantajı yanında barındıran bu yenilikçi ve modern tasarımlar artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Gergi Tavan Dezavantajları

Gergi tavanlar genel olarak bakıldığında birçok avantajlı yönü vardır. Fakat her güzellik gibi gergi tavanında kusur olarak nitelendirebileceğimiz dezavantajları mevcuttur. Tabii ki bir işin başına geçerken avantajlarının yanında dezavantajlarını da bilmekte fayda vardır. Gergi tavanların en büyük dezavantajı olarak diğer tavan modellerine kıyasla yüksek maddi yönü vardır. Tasarım harikası olan bu yapılar bilgelik gerektirdiği gibi işinde iyi ustalar tarafından yapılmadığında monte etme işlemi fiyasko ile sonuçlanabilir. Gergi tavanlar ısı ve ses yalıtımı açısından avantaj olarak görülse de ısıtmalı odalarda kullanılabilmektedir. Çünkü çok aşırı soğuk gergi tavanın yapısını bozabilmektedir. Bu nedenle gergi tavan yaptırırken sonrasında oluşabilecek istenmeyen durumlara karışı dezavantajları da hesaba katılmalıdır.

Gergi Tavan Maddi Yönü

Gergi tavan tasarımı birçok avantajı ve güzelliği yanında getirse de kullanıcıyı düşündüren bir tarafı da maddi yönüdür. Gergi tavanın maddi yönünü tek bir yönden yorumlamak yanlış bir düşüncedir. Gergi tavanların maddi yönü kullanılacak malzemelerin kalitesi ile birlikte artıp azalabileceği gibi seçilen modelin tasarımına göre de değişiklik gösterebilir. Bununla beraber yeni ve eski yapılara uygulanabilen gergi tavan tasarımları yenilere direkt yapılırken, eski yapılara yapmak biraz daha uğraş gerektirdiğinden maddi yönden artış gösterebilir. Gergi tavan seçimi yapıldığında diğer tavan tipleri ile bir kıyaslama söz konusu olduğunda gergi tavanlar maddi yönden yüksektir. Dolayısıyla ev ya da iş yerlerine gergi tavan tasarımı seçerken maddi yönü düşünülecek ilk adımlardan biridir. Gergi tavan sağladığı durumlar ve spesifik tasarımları ile avantaj olarak görülürken, diğer tavanlara kıyasla yüksek maddi yönü olması dezavantaj olarak yorumlanabilir.